" />

Cibetková káva

Sponzorovaný odkaz

Mezi ty nejdražší a nejexklusivnější kávy patří právě ta cibetková, přesně ta, která se sbírá z trusu malé cibetkové šelmičky (nikoliv kunovité, nebo kočkovité, jak se často nesprávně uvádí).

Malý Ovíječ Skvrnitý s opravdu velkou oblibou pojídá zralé třešně kávovníků, tyto plody však často nestráví a tak se sbírají, zpracovávají a prodávají za astronomické ceny. V přepočtu se bavíme o necelých 20 000 Kč za kilogram.

Ovšem co je drahé, s tím se také často podvádí. Pod názvem Kopi Luwak se prodávají i všeljaké kávové směsi, ve kterých je opravdového produktu z cibetky jen mizivé procento, zbytek může být klidně ten nejhorší kávový odpad.

Při sběru se do várky dostávají i hodně stará zrnka, ležící na zemi i několik týdnů nebo měsíců, což pochopitelně znehodnocuje celou šarži fermentovanou a zemitou chutí. Vyhodí takovou várku výrobce? Spíš ne, než ano..

Prazvláštní je také kompromis výroby falešné cibetkové kávy bez účasti již zmíněného zvířátka, a přeci za použití trávicích enzymů, které tento proces fermentace imitují — vzniká pak třeba všemi známá vietnamská  Trung Nguyên Legendee.

1/1